آدرس دهی در اکسل

سه نوع آدرس دهی به سلول در اکسل وجود دارد، اولی نسبی، دومی مطلق و سومی مخلوط هر دو!

آدرس دهی نسبی یا Relative Reference

این نوع آدرس دهی به صورت پیش فرض برای تمامی آدرسها در اکسل استفاده میشود. برای فهم دقیق تر به شکلهای زیر توجه کنید.

در شکل بالا برای فرمول نویسی از آدرس نسبی B2 و C2 استفاده شده است، حالا اگر به روش اشاعه سریع فرمول موس را به پایین سلول D2 آورده و هنگامیکه موس به شکل علامت مثبت سیاه رنگی در آمد آنرا به سمت سه سلول پایین بکشیم، هر سه سلول نیز دارای فرمول مشابه خواهند شد. به شکل زیر و C5 و B5 دقت کنید

 

آدرس دهی مطلق یا Absolute Reference

برای فهم سریعتر به شکلهای زیر دقت کنید.

همانطور که در شکل مشخص است برای فرمول نویسی در سلول E3 از ضرب دو سلول B3 و H3 استفاده شده است. منتها با توجه به اینکه سلول H3 دارای یک مقدار مشخص ثابت بوده (ضریب تبدیل سانتیمتر به اینچ)، پس لازم است که این ضریب ثابت در فرمولهای دیگر نیز ثابت بماند، برای اینکار لازم است H3 به صورت $H$3 یعنی با دو علامت دلار در پس و پیش آدرس سلول نوشته شود تا با بسط فرمول این سلول همیشه ثابت بماند.

 

آدرس دهی مخلوط یا mixed reference

بعضی اوقات لازم است آدرس دهی به صورت مخلوط هر دو آدرس نسبی و مطلق نوشته شود. برای فهم سریعتر باز هم ابتدا مثال رو بررسی میکنیم.

به فرمول در سلول F2 توجه کنید.

قصدمان اینست که با روش بسط سریع فرمول (کپی فرمول) سلول G2 را با فرمول مناسب پر کنیم. که نتیجه کار شکل زیر میشود. همانطور که در شکل هم مشهود است نتیجه قرار گرفتن سلول C6 شده است.

برای حل این مساله مجددا به فرمول F2 رفته و این دفعه با آدرس مخلوط $B2 مساله را حل میکنیم.

 

حالا با بسط فرمول به سمت راست یعنی سلولهای G2 و H2 بازهم در فرمول مقدار B2 وارد شده است، ولی با بسط فرمول به سمت پایین سلول متناظر B3 مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

دانلود فایل اکسل

با برچسب: ,
پست شده در اکسل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

2 × 2 =

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>