توابع تاریخ و زمان در اکسل

اگر مسئول حسابداری شرکتی باشید و لازم باشد محاسبات حقوق و دستمزد را برای پرسنل شرکت انجام دهید، آشنایی با توابع تاریخ و زمان برایتان خیلی مهم است.

در این پست به بررسی توابع مرتبط با تاریخ و زمان میپردازیم. برای شروع لازم است به نحوه ورود تاریخ در سلولهای اکسل اشاره کنیم. برای ورود تاریخ باید بین اعداد روز، ماه و سال کاراکتر “/” و یا “-” آورده شود. برای وارد کردن ساعت هم از کاراکتر “:” استفاده میشود. البته همانطور که در شکل هم میبینید میتوانید در یک سلول هم تاریخ و هم ساعت را وارد کنید.

توجه کنید که فرمت تاریخ اکسل بر اساس تنظیمات regional settings کنترل پنل ویندوز است. فرمت پیش فرض سیستمهای ویندوزی اکثراً به شکل فرمت استاندارد آمریکایی بوده که اول ماه، بعد تاریخ روز و در نهایت سال وارد میشود.

با این مقدمه به سراغ توابع تاریخ اکسل میرویم.

اگر بخواهیم از عدد سال یک سلول تاریخی استفاده کنیم باید از تابع YEAR کمک بگیریم. به همین ترتیب توابع DAY و month عدد روز و ماه را بر میگردانند.

تابع date

این تابع برای افزودن و یا کم کردن عددی از یک تاریخ خاص استفاده میشود. این تابع سه آرگومان ورودی دارد یعنی عدد سال، عدد ماه و عدد روز. توجه کنید که نرم افزار در صورتیکه در ماه آگوست باشد تعداد روز را ۳۱ روز در نظر میگیرد.

 

تابع HOUR

این تابع مقدار ساعت را بر میگرداند. توابع MINUTE عدد دقیقه و SECOND عدد ثانیه را برمیگرداند.

 

تابع TIME

در صورتیکه قصد داشته باشیم به ساعت عددی را تفریق یا اضافه نماییم باید از تابع TIME استفاده کنیم.

 

دانلود فایل اکسل

 

 

پست شده در اکسل
1 دیدگاه در “توابع تاریخ و زمان در اکسل
  1. مصطفی می‌گه:

    سلام . من میخام ساعت بدست اومده از تفریق دوتا ساعت رو منهای هشت کنم که میزان ساعت کاری و اضافه کاری یا کسر کار مشخص بشه .
    نمیدونم چیکار کنم . ممنون میشم راهنماییم کنین .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

8 × = 32

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>