توابع حسابداری در اکسل

برای درک بهتر توابع مالی و حسابداری در اکسل فرض کنید یک وام ۱۵۰,۰۰۰ دلاری با بهره سالانه ۶ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله را گرفته شده است.

محاسبات مقدماتی: با توجه به اینکه ۶% نرخ بهره سالانه بوده پس لازم است این عدد را بر ۱۲ (تعداد ماه یک سال) تقسیم کنیم تا نرخ بهره ماهانه بدست بیاید که معادل ۰٫۵% میشود. با توجه به بازپرداخت در طی ۲۰ سال پس مجموعاًً ۲۴۰ پرداخت ماهانه Nper داریم (۲۰*۱۲ = ۲۴۰)

توجه داشته باشید در صورتیکه بازپرداخت اقساط به صورت سالانه باشد دیگر نیاز به این محاسبات نبوده و نرخ بهره همان ۶ درصد و Nper همان عدد ۲۰ میشود.

با این توضیحات به سراغ استفاده از توابع مالی میرویم. اولین تابع PMT است. مطابق شکل داخل سلول A2 ابتدا علامت مساوی گذاشته و سپس تابع PMT را وارد میکنیم.

توابع مالی در اکسل

توجه: دو آرگومان انتهایی تابع اختیاری است، Fv، مقدار باقیمانده وام ، را میتوان برای محاسبات وام در نظر نگرفت. پس از انتخاب آرگومانهای مناسب در نهایت خروجی تابع برابر مبلغ هر قسط در سررسید یک ماهه است. (معادل $۱,۰۷۴٫۶۵)

تابع محاسبه مقدار هر قسط در اکسل

 

تابع Rate

درصورتیکه نرخ بهره مجهول معادله باشد با استفاده از Rate میتوان مقدار بهره را محاسبه کرد. (توضیح: در صورتیکه بدانیم چه مبلغی گرفته شده، هر قسط ماهانه چه مبلغی داشته و در نهایت با چند بازپرداخت حساب تصفیه میشود. )

 

تابع NPER

اگر تنها مجهول ما، تعداد اقساطی باشد که لازم است برای تصفیه وام پرداخت شود از این تابع استفاده میکنیم.

برای اینکه مثال خیلی تکراری نباشد و تاثیر تغییر مبلغ قسط را بر تعداد اقساط مشاهده کنیم، مقدار مبلغ ماهانه را ۱۰۰۰ دلار افزایش میدهیم که باعث میشود با بازپرداخت ۹۰ قسط وام تصفیه شود.

 

تابع PV

در صورتیکه بجز مبلغ وام بقیه موارد معلوم باشد از این تابع استفاده میکنیم.

 

تابع FV

در بالا اشاره کردیم که FV برابر مقدار باقیمانده وام است پس از پرداخت تعداد معینی قسط، پس برای هر سررسید قسط میتوانیم محاسبه کنیم که چقدر از مبلغ وام باقیمانده است. شکل زیر نشان میدهد که اگر وام مزبور را با نرخ بهره ۶ درصد سالانه و طی ۲۴۰ قسط ماهیانه هر کدام به مبلغ $۱,۰۷۴٫۶۵ دلار به بانک بازپرداخت کنیم، وام را کاملاً تصفیه کردیم چون FV برابر صفر شده است.

اگر همین محاسبات را برای مبلغ هر قسط هزار دلار در نظر بگیریم، بعد از پرداخت ۲۴۰ قسط ماهانه، تقریبا مبلغ ۳۴ هزار و ۵۰۰ دلار از مبلغ وام باقیمانده است.

 

دانلود فایل اکسل

با برچسب: , ,
پست شده در اکسل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

8 × = 72

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>